1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
  • В Ужгородській публічній бібліотеці відбувся музично-літературний вечір «Таємниці Сковороди».

  • «Тобі, Україно – моя шана і любов», під такою назвою в Ужгородській публічній бібліотеці пройшли патріотичні читання.

  • В Ужгородській публічній бібліотеці провели сесію гуманістичної освіти з розвитку життєвих навичок "Life Skills

  • Зустріч з книжковою блогеркою, письменницею та івент-менеджером Оксамиткою Блажевською

  • Творча зустріч з актором кіностудії ім.Олександра Довженка, живе в Парижі та працює актором в Театрі дю Солей – Анатолієм Переверзєвим.

  • Вдячність студентам та куратору групи за сприяння в зйомках короткометражного фільму "Сон з минулого"


Чорнобиль без грифу "таємно" (До 24-ої річниці аварії на Чорнобильській АЕС)

І тільки над Прип'яттю, дужо і владно,
Якесь нетутешнє вставало свічадо,
І сяйво його пробивалось уперто
Крізь темінь і крила, во злобі  простерті…

              
Борис Олійник

26 квітня 1986 року . Була весна – квітуча, напоєна запахами землі і нового життя. Ніхто не здогадувався, що ця весна назавжди чорними літерами буде вписана в історію нашого народу і людства, що про невелике місто Чорнобиль дізнається весь світ.

Перша згадка про Чорнобиль датується 1193 роком, коли, за Іпатієвським літописом, князь Вишгородський Ростислав, син Великого князя Київського Рюріка, рушив походом з Чорнобиля в Тарциськ. Важко сказати, чому саме Чорнобилем було назване місто.
Історики думають, що це від слова „чорнобильник“, як в давнину називали полин. І так само, як той гіркий полин, доля краю не була легкою. Але минало лихоліття, приходив мир, і знову щедра земля дарувала людям свої невичерпні багатства.
Відбудовувались села, піднімались церкви. Але ніколи ще раніше людина не зводила собі історичного хреста, на якому сама ж і була розп’ята. Таким хрестом став для України Чорнобиль. Скільки українців поклали на жертвенник своє здоров’я та життя! Скільки тих, хто назавжди залишив рідні домівки!
Безкраї простори колись родючої землі тепер порожні, забруднені, мертві…
Чорнобильска трагедія пройняла всі сфери життя – від академічної науки до побуту людського життя.
Але аварія в Чорнобилі – трагедія не тільки екологічна, Вона показала неспроможність тодішнього уряду захистити свій народ, взяти на себе відповідальність за все, що сталося. Колись звичайна географічна назва Чорнобиль набула багатогранного трагічного звучання…

Історична довідка

Чорнобильська АЕС (ЧАЕС) розташована в східній частині великого географічного регіону, іменованого білорусько-українським Поліссям, на березі ріки Прип'яті, що впадає в Дніпро, у 18 км від районного центра - м. Чорнобиль. У 112 кілометрах південніше Київ, а в 100 км на схід –місто Чернігів. Безпосереднє місце, де знаходиться станція і містечко обслуговуючого персоналу називається місто Прип'ять.

Воно на карті позначений червоною крапкою. Коричневе коло - це 30-ти кілометрова зона, у якій заборонене проживання і тривале перебування. У період 1987-88 років всі населені пункти в цій зоні були ліквідовані щоб виключити проживання в цій зоні людей.
До весни 1986 року на Чорнобильскої АЕС діяли чотири енергоблоки. Кожен енергоблок складається з ядерного реактора і двох парових турбін.
Місцевість тут відрізняється відносно плоским рельєфом. Роботи зі спорудження станції були початі в 1970 році.
Для білорусько-українського Полісся характерна порівняно невисока щільність населення - приблизно 70 чоловік на квадратний кілометр. До аварії на ЧАЕС загальна чисельність населення в 30-ти кілометровій зоні навколо станції складала близько 100 тисяч чоловік.
Будівництво Чорнобильської АЕС велося чергами. Кожна з них уключала 2 енергоблоки, що мали загальні системи спеціального водоочищення і допоміжні спорудження на площадці. У їхній склад входять: сховище рідких і твердих радіоактивних відходів, відкриті розподільні пристрої, газове господарство, резервні дизель-генераторні електростанції, гідротехнічні й інші спорудження. Джерелом технічного водопостачання перших чотирьох енергоблоків є наливний ставок-охолоджувач площею 22 квадратних кілометра. Передбачені також окремі насосні станції для 3-го і 4-го блоків. Мається резервне електропостачання від дизель-генераторів. Навіть неповне перерахування споруджень ЧАЕС говорить про тім, наскільки це був великий енергетичний об'єкт.

28 вересня 1977 року включений в електричну мережу 1-й турбогенератор. Чорнобильська АЕС дала країні першу електричну енергію. 24 січня 1978 року на електростанції вироблений перший мільярд кіловат-годин електроенергії. 21 грудня 1978 року здійснений пуск 2-го енергоблоку.
22 квітня 1979 року ЧАЕС виробила перші 10 мільярдів кіловат-годин електроенергії. 3 грудня 1981 року здійснений пуск 3-го блоку електростанції. 31 грудня 1983 року дав першу електроенергію 4-й енергоблок. 21 серпня 1984 року Чорнобильська АЕС виробила 100 мільярдів кіловат-годин електроенергії.
Таким чином, на 1 січня 1986 року потужність чотирьох блоків станції складала 4 мільйони кіловатів, що відповідало її проектній потужності.

Офіційні видання

  • Про охорону навколишнього природного середовища [текст] : закон України : офіційне видання : за станом на 10 лютого 2003 року. – К.: Парламентське вид– во , 2003. – 52 с.
  • Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку [текст] : закон України від 8 лютого 1995 року // Голос України. – 1995. - № 69.- 13 квітня. – С. 3 – 9
  • Про загальнодержавну програму зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему [текст] : закон України від 15 січня 2009 року № 886 – VI // Голос України.- 2009.- 7 лютого. – с.7
  • Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи [текст] : закон України : офіційне видання : за станом на 8 квітня 1999 року. - К.: Парламентське вид– во, 1999. – 16 с.
  • Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи [текст] : закон України : офіційне видання .- К.: Парламентське вид– во, 1998. – 64 с.
  • Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру [текст] : закон України : офіційне видання : за станом на 30 березня 2004 року. – К.: Парламентське вид– во , 2004. – 31 с.

 

ББК 51.1 (4 УКР-4 ЗАК) Ганич Т. М.

Г 19

Радіація. Здоров'я. Радіопротекція / Тарас Михайлович
Ганич. Ужгород : Поличка "Карпатського краю", 1996.- 352с.

Монографія підсумовує ґрунтовний аналіз вітчизняної і зарубіжної літератури та власних доробок автора за перше десятиріччя після Чорнобильської катастрофи.
Висвітлюється проблема малих доз радіації та їх радіобіологічна дія. Оцінюється стан здоров'я опроміненого населення після аварії на ЧАЕС.
Добре представлено сучасні методи оздоровлення населення в умовах хронічного радіонуклідного забруднення.
Особливий інтерес заслуговують ефективні наукові рекомендації та фітомінералопродукти, розроблені НДІ фітотерапії Ужгородського державного університету для корекції здоров'я в умовах екологічного забруднення, зокрема, на фоні дії малих доз іонізуючого випромінювання.

Монографія буде корисна як науковцям, так і практичним лікарям, радіологам, біологам, студентам вузів, всім, кого торкнулася проблема наслідків Чорнобильської катастрофи, широкому колу читачів.

ББК 22.38

Р 15

Радиация : дозы, эффекты, риск / пер. с англ. - М.: Мир, 1988.- 79 с.: ил.

Книга представляє огляд даних, зібраних Науковим комітетом по впливу атомної радіації при ООН за 30 років його діяльності.
Розглянуті питання впливу радіації на життєдіяльність, гранично допустимі дози, а також спостереження рівнів радіоактивності в навколишньому середовищі та їжі ( по окремим регіонам).

ББК 28.08 Хефлинг Г.   

Х 41

Тревога в 2000 году : бомбы замедленного дей­ствия на нашей планете / Хефлинг Г.;пер. с нем. М. С. Оси­повой, Ю.М. Фролова; предисл. С. Б. Лаврова.— М.: Мысль, 1990. — 270 с.

Книга відомого західнонімецького письменника-публіциста присвячена проблемам охорони навколишнього середовища від різного роду забруднень,число яких стрімко зростає.

ББК 51.26 Холл Э. Дж.     

Х 71

Радиация и жизнь / Э.Дж.Холл: пер. с англ. — М.: Медицина, 1989. — 256 с.:ил.

У книзі з позицій сучасних концепцій розглянуто біологічний вплив іонізуючих випромінювань на організм людини. Викладені проблеми можливості виникнення ряду захворювань обумовлених роботою атомних реакторів та пристосування рентгенівських промінів у медицині. Викладено всебічний аналіз природознавчих та штучних джерел радіації.

ББК 63.3(4УКР)64     

Б 61

Біль і тривоги Чорнобиля / упоряд. Ю. В. Сафонов. — К.: Київ. правда, 2006. — 288 с: іл.

Книга "Біль і тривоги Чорнобиля" — колективна розпо­відь про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства, з часу якої минуло вже два десятки літ. Автори, що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, діляться своїми спогадами про триво­жні для України й усього світу дні весни і літа 1986-го, розмірковують над долями чорнобильців, болючими пробле­мами відчуженої тридцятикілометрової зони і самої станції, розглядають і прогнозують розвиток ситуації навколо ЧАЕС. Їхня розповідь доповнена фотосюжетами про подолання на­слідків Чорнобильської трагедії — двадцятилітньої давнини й сучасними.

ББК 63.3 (4УКР-4ЗАК) Бронтерюк П.І.        

Б 88

Чорнобильський біль - Книга Пам'яті: художньо - документальні оповіді, історичні документи, фотоматеріали / Петро Іванович Бронтарюк. - вид. 2-ге, перероб. і доп. - Ужгород: Ужгородська міська друкарня, 2006. - 120 с.

Книга «Чорнобильський біль - Книга Пам'яті» голови ради добровільної асоціації «Чорнобиль» органів внутрішніх справ України в Закарпатській області Петра Бронтерюка присвячена світлій пам'яті земляків-закарпатців - ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС та переселенців, які відійшли у вічність.

ББК 31.4 Возняк В. Я.    

В64

Чернобыль: события и уроки. Вопросы и ответы / В.Я.Возняк, А.П. Коваленко, С.И.Троицкий - М.: Политиздат, 1989.- 278 с.: ил

У довіднику поміщена інформація по питанням, пов’язаних з аварією на Чорнобильській АЕС. В основу відповідів викладені висновки Урядової комісії, розслідування причини аварії і організацію роботи по ліквідації її наслідків, а також доповідь радянської сторони на нараді експертів МАГАТЕ.

ББК З1.4 Гейл Р. П.    

Г 29

Останне попередження : спадщина Чорнобиля : документ. повість / Р.П. Гейл, Т.Гаузер; пер. з англ. В. Романця; післямова Д.Гродзінського. — К.: Молодь, 1989.— 160 с.: фотоіл.

Документальна повість відомого американського професора Р. П. Гейла, написана у співавторстві з адвокатом Т. Гаузером, присвячена ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і особистій участі вченого у лікуванні потерпілих.

ББК 31.4 Губарев В. С.    

 Г 93

Зарево над Припятью: записки журналиста / В.С. Губарев.— М. : Мол. гвардия, 1987. — 239с.: ил. — (Эври­ка).

Книга писателя и журналиста, редактора газеты «Правда» по отделу науки Владимира Губарева повествует об аварии на Чернобыльской АЭС, об истории развития отечественной атомной промышленности, о настоящем и будущем мирного атома.

Книга письменника і журналіста, редактора газети «Правда»по відділу науки Володимира Губарева описує події аварії на Чорнобильській АЕС, про історію розвитку вітчизняної атомної промисловості, про теперішнє і майбутнє мирного атома.

ББК 63.3(4УКР)6 Загреба М.    

З-14

Пропусти Чорнобиль крізь серце: фотокнига / Михайло Загреба. - Київ: Спалах, 2002. - 120с.

Ця фотокнига - данина пам'яті журналіста, ліквідатора, учас­ника історико-культурної експедиції Мінчорнобиля України Михайла Загреби.
Захоплива розповідь про мальовничий древній поліський край, убитий радіацією, примушує читача поглянути на чорнобильсь­ку катастрофу не тільки як на техногенну, але й під іншим кутом зору - гуманітарним, і замислитись над тим, що ми втратили в історичному, культурному, природничому та мистецькому зна­ченнях: до аварії на Поліссі зберігалися, як ніде в Україні, най­давніші звичаї, традиції культури та побуту слов'ян. Правдиву, емоційну оповідь Михайла Загреби ілюструють його фотографії, - адже автор відомий як талановитий фотожур­наліст.

Видання становить великий інтерес і призначене для широкого читацького кола.

63.3(4УКР)6 Костін І.Ф.       

К 72

Чорнобиль : сповідь репортера: [книга-альбом] / Ігор Федорович Костін. - К.: Мистецтво, 2002.- 320с.: іл.

Книга-альбом приголомшує правдивою і щирою розповіддю про найстрашнішу техногенну катастрофу ХХ століття та її жахливі наслідки. Своїми відвертими фотодокументами автор Ігор Костін засвідчує безприкладний героїзм,громадянську мужність і християнське милосердя людей,які врятували планету від загибелі.

ББК 31.4 Кулландер С.      

К 90

Жизнь после Чернобыля:взгляд из Швеции / С.Кулландер Б.Ларссон : пер.со шв. - М.: Энергоатомиздат, 1991.- 48с.: ил. - (Ядерное общество СССР)

Дана об'єктивна і добре аргументована оцінка впливу на природні екосистеми и людини двох великомасштабних способів отримання енергії- використання енергії ділення атомних ядер(атомна енергетика) та спалення корисних органічних топлив (теплоенергетика). На наглядних прикладах доведено перевагу в екологічному плані атомної енергетики над тепловою в теперішньому часі і для майбутніх поколінь. Дана оцінка користі та шкоди, від використання людством глобальних джерел одержання енергії.

31.4 Медведев Г. У.

М 42

Чернобыльская хроника / Григорий Медведев. — М.: Современник, 1989. — 240с.

Григорій Медведєв-по професії інженер – атомний енергетик,багато років пропрацювавший на АЕС. Читачам Г. Медведєв відомий по книгам «Імпульси», «Оператори» та «Мить життя», які були присвячені працівникам атомних електростанцій.

У новій публіцистичній книзі «Чернобыльская хроника» письменник розповідає про трагічні події в перші години і дні ядерної катастрофи на 4-му енергоблоку Чернобильської АЕС, про рокові помилки та героїзм людей в ту трагічну ніч 26 квітня 1986 року. Суворо і реалістично автор розвертає перед читачами картину страшної біди, глибоко, як спеціаліст, який проаналізував її витоки та справжні причини. Г Медведєв добре знає атомну станцію і людей, про яких пише, з багатьма із них працював у 70-ті роки на Чорнобильській АЕС. У першій декаді травня теж виїхав на місто подій. Вперше читач має змогу прочитати про справжні події на аварійному енергоблоку.

ББК 84(2УКР)7

М 89

Мужність і біль Чорнобиля : повість - хроніка. Поеми. Вірші.— К.:Молодь, 1988.— 144 с.: фотоіл.

Ця книга — данина пам'яті загиблих, вияв палкої вдячності всім хто брав участь у ліквідації наслідків аварії і нині працює у зоні Чорнобильської АЕС.

ББК 31.4 Скляров В. Ф.

С 43

Завтра был Чернобыль : документальная повесть / Виталий Федорович Скляров. — К.: Освита: Велес, 1991.— 240 с.

Ще одна книга про Чорнобиль? А скільки їх було? А якщо пише людина, яка провела небезпечні дні у зоні ризику і яка могла стати роковою? Пише професор,міністр. Висновок автора про збитковість АЕС, підкріплений фактами, охолоне гарячі голови захисників плутонієвої промисловості і атомної бомби.

ББК 31.4 Тараканов М. П.

Т 19

Особая зона: документальная повесть / Михаил Тараканов. — Киев : Воениздат, 1991.— 128с.

Автор - учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС- розповідає про нелегкі випробовування випавши на долю воїнів, які боролися з горем, що сталося в нашій країні. В пам’яті народній ніколи не згинуть ті рокові дні боротьби зі стихією атома. Солдати, сержанти і офіцери проявили мужність і відвагу. Вони йшли вперед на небезпечні дії.

ББК 84(2)7

Ф 22

Фантом: Сб. документ и художественных произведений о трагических событиях на Чернобыльской АЭС — М.: Мол. гвардия, 1989.— 239с.: ил.

В збірник увійшли спогади, документальні повісті, оповідання, п'єса про трагічні події на Чорнобильській АЕС в квітні 1986 року.

Чорнобиль на сторінках преси

  1. Александров, А.  "Чорнобиль приголомшив мене"[Текст]: [ЧАЕС до і після аварії] / А.Александров // Літ. Україна. - 2003. - 24 квіт .- С.5
  2. Антонович, О.  Асамблея донорів відкрила рішення [Текст]: [Дослідження ходу результатів проведення тендера на реалізацію проекту „Укриття” для чорнобильської АЄС] /О.Антонович // Дзеркало тижня. - 2006. - 3 берез.- С.10
  3. Біляк, С. Чорнобильській біль мого народу [Текст]: [Чорнобил.трагедія] / С. Біляк // Карпат.Україна.-2004.-24 квітня.-С.6
  4. Бокій, В.   Не гояться чорнобильські рани [Текст]: [18 років трагедії на ЧАЕС] /В. Бокій // Новини Закарпаття.-2004.-24 квітня.-С.6
  5. Бронтерюк П.    Біль, який не вчухає [Текст]: [18 річниця Чорнобильської  катастрофи] / П. Бронтерюк // Новини Закарпаття.-4004.-1 квіт.-С.5
  6. Бутусова, Т.   Як Дніпровська конвенція стала декларацією [Текст]:  [ Це, мабуть, один із найсерйозніших довгострокових ефектів чорнобильської аварії. Хоча, зазначають спеціалісти, стік радіонуклідів, особливо цезію-137, складає дуже невеликий відсоток від повної його кількості в басейні і з часом помітно зменшується...] / Т. Бутусова // Дзеркало тижня.-2003.-12-25лип.-С.3
  7. Горбачов, Б.   Таємниці Чорнобильського суду [Текст]:  [Служба дозиметрії Чорнобил. атомної виявилася попросту... непрацездатною в умовах аварії] / Б. Горбачов  // Дзеркало тижня.-2004.-24-29квіт.-С.3
  8. Горват, В.   Відродження в пекло:реєстрації не підлягає [Текст]: [До і після Чорнобиля] / В. Горват //  Новини Закарпаття.-2008.-26 квітня.-С.19
  9. Гоцуєнко, Н.    Білому ангелу наказано вижити [Текст]:  [Чи зможе місто енергетиків Славутич вижити після закриття ЧАЕС] / Н. Гоцуєнко // Дзеркало тижня. - 2003. - 25 - 31 січ. - С.13: фот. 
  10. Дронжкевич, Ю. Чорнобиль: нова політика[Текст]:  [ Робоча поїздка Президента В.А.Ющенко ] / Ю. Дронжкевич  // Вісник Чорнобиля.-2005.-17груд.-С.1-2
  11. Дубинянская, Я. “Книгоиздательство-моральный бизнес ” [Текст]: [...  Она перевела на украинский язык блестящую книгу Светланы Алексиевич «Чорнобиль: хроніки майбутнього», и сложились отношения, при которых не только мы увидели фигуру писателя мирового уровня, но и она в нас нечто перспективное рассмотрела ...] / Я. Дубинянськая, Л.Финкельштейн  // Зеркало недели.-2005.-5-11февр.-С.4
  12. Ефимов, А. В служенни трем музам. У писателя Игоря Малышевского в январе круглая дата[Текст]:  [...  Від Кулунди до Чорнобиля» — о друге по творчеству кинорежиссере, получившему смертельную дозу радиации на съемках на ЧАЭС, повесть с заковыристым названием «Виковиряні, або Дитинство в евакуації»] / А.Ефимов // Зеркало недели.-2006.-14-20янв.-С.6
  13. Карпан, М. Атомній енергетиці не відмитися від Чорнобиля[Текст]: [...  Якби освоєння атомної енергії розпочиналося не з завдання створення атомної бомби, а з розробки конкурентоспроможної електростанції з ядерним «казаном», то ядернобезпечний реактор давно було б створено. І в основі безпечної атомної енергетики лежав би ...] / М. Карпан // Дзеркало тижня.-2006.-8-14квіт.-С.6 
  14. Кривенко, А. Україна маргінальна[Текст]: [...  Укр. генотип після всіх етноцидів, з Чорнобилем вкупі, змінився, мабуть, і на молекулярному рівні. ...] / А. Кривенко // Дзеркало тижня.-2003.-17-23травня.-С.5
  15. Лукіна, Л. У надрах зони відчуження[Текст]:  [... Переважна їх кількість (до 90 відсотків) знаходиться в Чорнобил. зоні відчуження (ЧЗВ). Обсяг РАВ, пов'язаних з роботою атомних електростанцій в Україні, поки що відносно невеликий, приблизно такий, як у Великобританії. роблему ізоляції ...] / Л. Лукіна, П. Усатенко // Дзеркало тижня.-2006.-18-24лют.-С.6
  16. Макара, О.    Віталій Ерфан: "Чорнобильці дуже поінформовані й ознайомлені з нормативною базою" [Текст]/ О. Макара // Ужгород.-2007.-14 квітня.-С.5
  17. Над Україною линуть дзвони Чорнобиля. До 18-ої річниці аварії на ЧАЕС в Ужгороді відкрили монумент ліквідаторам-закарпатцям [Текст] // Карпат.євроміст.-2004.-1 травня.-С.1
  18. Пам'ятаймо: Сьогодні минає 19 років із часу планетарної аварії на Чорнобильській АЕС [Текст] // Новини Закарапаття.-2005.-26квітня.-С.3
  19. Попович, В.   На Закарпатті не забули вшанувати ліквідаторів та потерпілих від Чорнобильської катастрофи [Текст]  / В. Попович // Новини Закарпаття.-28 квітня.-С.2
  20. Прокопчук, С. Зона особливої наживи[Текст]: [Про масове розкрадання у зоні відчуження ЧАЕС] / С. Прокопчук // Уряд. кур'єр. - 2004. - 24 квіт. - С.7.
  21. Русин, С.     Над Україною знову лунали дзвони Чорнобиля:минуло 20 років з часу аварії на ЧАЕС [Текст]/ С. Русин, М. Шутко // Новини Закарпаття.-29 квітня.-С.4
  22. Семененко, Л. Гірка трава полин… [Текст]: [Наслідки Чорнобил.катастрофи на здоров'я людей.У т.ч. про Закарпаття ] / Л. Семененко // Ужгород.-2004.-24 квіт.-С.6
  23. Скляров, В. Масштабні електричні аварії та енергетична безпека України[Текст]: [ ...  До речі, якби чорнобильську аварію розслідували незалежні міжнародні експерти, висновки, мабуть, були б іншими і винними визнали б людей набагато вищого рангу] / В. Скляров // Дзеркало тижня.-2005.-5-11лют.-С.4
  24. Соломатін, Ю.      Як усунути чорнобильське табу №1 для вітчизняної радіаційної гігієни та радіології? [Текст]:  / Ю. Соломатін // Літ. Україна. - 2003. - 12 черв . - С.2
  25. Тимченко, В.     «З усього захисного спорядження  у нас була лише марлева пов'язка» [Текст]: У ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали участь і 36 закарпат. Вогнеборців / В. Тимченко // Світогляд.-2005.-23 квіт.-С.12
  26. Чорнобиль – рана віком у 20 років [Текст]// Ужгород.-2006.-29 квітня.-С.4

Чорнобиль в інтернет-мережі

http://www.chornobyl.in.ua 
http://www.boyarka.cspr.info/2010/04/1217/
http://dvovuk.ucoz.ru/publ/2-1-0-16
http://www.eco-live.com.ua/content/book/93-avar%D1%96ya-na-chornobilsk%D1%96i-aes
http://eureka.ucoz.ua/publ/192-1-0-692
http://files.korrespondent.net/party/chor 
http://fizika.net.ua/index.php?newsid=336
http://www.hurtom.com/culture/films/2879-chornobil.-khronka-vazhkikh-tizhnv-1986.html
http://kenly2009.pp.ua/load/11-1-0-503http://www.ukrgazeta.cz/kultura-ukrajiny/film-pro-chornobyl-borovsya-za-oskar
http://www.korosten.osp-ua.info/news-single-24839.html
http://www.mns.gov.ua/news/4538.html
http://orthodoxy.org.ua/tn/node/2782
http://pripyat.do.am/
http://www.publications.nas.gov.ua/periodics/sftm/vftpe/5/Pages/Golovna.aspx
http://referats.net.ua/ua/view/1924
http://talschool.ucoz.ua/news/2009-04-26-879
http://www.ukrlit.vn.ua/making1/oa12d.html
http://www.vox.com.ua/data/publ/2006/04/21/chornobyl-yak-tse-bulo-i-scho-my-znayemo.html

 

 

Ми в соцмережах


Публічні закупівлі